Návod pro QAF- slash začátečníky

11. ledna 2012 v 14:51 | Justinka |  Návod pro začátečníky:-)

Vážení a milí moji slashoví nadšenci,
nějak se teď ocitám v období, kdy mému životu vládnou rady a návody. Jsem nucena radit a navádět, jsem nucena hledat rady a návody a jsem nucena neustále tyto i přijímat, i když třeba nevyžádaně a nechtěně.:D
Aby toho nebylo málo, na blogu.cz je to také samý návod na kdeco a poté, co jsem už obdržela pár dotazů co je co, jsem se rozhodla, že nebude na škodu se k nějakému návodu také dokopat. Proč? Přece vám pořád říkám, že jsem hodná holka a myslím na ty nebohé začátečnice a začátečníky, kteří se tím musí prokousávat stejně jako já. A že mi to nějakou chvíli trvalo, než jsem si na tohle všechno přišla. Metoda pokus omyl je sice poučná, ale dost zdlouhavá.
Navíc tu cítím jasnou diskriminaci! Pokud už najdete nějaký podobný návod, kterých je hafo, většinou se týká… ano, veliké překvapení Harryho Pottera. To by tak hrálo, aby chudinky, které netouží po ničem jiném, než aby jejich srdéčka se mohla na pár chvil potěšit s krásou Briana Kinneyho a roztomilostí Justinovou, musely se probírat odkazy na to, když Harry to a Harry tamto. Ach, staročeština by byl jistojistě můj jazyk.:D Škoda, že se k Brianovi nehorázně nehodí.:D

Jsem si jistá, že všichni ti, co sem chodí, tohle znají lépe jak já, ale jak jsem říkala, mám takové období a takové nutkání… konat dobro.:D


Začněme od úplného základu, jakým je výraz fanfiction, což je jakákoliv povídka, využívající to, co už někdo předem stvořil, vymyslel, uvedl v život jako literární dílo, film či seriál. Jsem si naprosto jistá, že fanfiction vzniklo, protože lidé do toho chtěli, ale nemohli kecat. Nelíbí se vám konec seriálu? (to si pište, že ne!) Tak si napište jiný… V téhle scéně se zachoval váš miláček jako bezcharakterní pitomec, ale vy ho vidíte jen a jen v zářných barvách? Tak to vyličte po svém… A naopak. Potřebujete nemilovanou postavu trochu potrápit? Není lepší příležitost, než to udělat sám a pořádně!

Jelikož to je velmi rozšířená vlastnost něco kritizovat nebo vylepšovat, velmi rychle se tento druh zábavy, koníčku, literárního stylu rozšířil. Protože další velmi rozpínavou vlastností je sdružovat se, vznikl fandom. Když máte náklonnost k určitému dílu, chcete o něm číst, chcete o něm něco nového vědět, proto vznikla komunita lidí, kteří se zajímají o ten svůj vybraný žánr a patří mezi oddané fanoušky.:-) Ač se může zdát, že je snad na světě jen Harry Potter, není tomu tak. A tak se dá propadnout kouzlu fikce nejen na QAF, ale také na Glee,Hvězdné války, Pána prstenů, Zkrocenou horu… Seznam je nekonečný jako samo množství původních canonů , tedy těch děl, z kterých fanfiction čerpá. Právě proto je fanfiction tak přitažlivé, protože už víte, že toho hlavního chlapa milujete nebo že se to odehrává ve vám milém světě mimozemšťanů, na kterém ujíždíte. Můj canon je tedy Queer as folk a mohu autorům a společnosti Showtime, každý den zasílat děkovné dopisy, že tento svět pro mě stvořili a vypodobnili v náležitých barvách. I když jak všichni dobře vidíme na příkladu britské QAF, nezáleží jen na tvůrcích, že? Kde by bylo americké QAF bez Galea a Randyho a všech hlavních postav.

Jenže není to tak jednoduché. Většina fandů nejede v jedné zajeté koleji a neobdivuje a nepíše celý život pořád to samé a tak jak se jejich sympatie přelívají, tak podle toho vznikají i crossovery.
Tedy v jedné povídce dva (nebo i více, ale to už je guláš) fandomy. Tak se spolu mohou setkat Brian a Ennis del Mare (QAF/Brokeback Mountain) nebo Justin a Kurt ( QAF/Glee). Pak je tu ještě specifický druh twincestu, jak název napovídá, jde o vztah mezi dvojčaty. Tím se dostáváme k pairingu, protože povídek je hodně a my si samozřejmě chceme vybrat, jestli dnes chceme řešit ukňouraného Michaela, Benův neveselý život s AIDS nebo dáme přednost raději holkám Melanii a Lindsay. Proto se před povídkou hlavní postavy označí pairingem. Ovšem opět to není jednoduché. Skalní fanoušci nás často matou a uvádějí jména sražená do sebe, takže se rázem můžete dočíst, že v povídce vystupuje Puckurt (Puck/Kurt), Klaine (Kurt/Blaine) a Finnchel (Finn/ Rachel) - snad jsem to napsala dobře!
Zajímavá věc je, že čtu Queer as folk dost dlouho a ještě ani jednou jsem tam takhle sražená jména nezaregistrovala. Možná proto, že přímo v canonu je jako Britin označen dům a ostatní formulace nejsou tak pěkné. Nebo o nějaké víte?
Povídka nemusí být jen o v canonu popsaných postavách, ale i o skutečných lidech, například hercích, kteří je hrají. Pak je to Real Person Slash (RPS) Které je ale ještě těžší, než fikce na nějaké dílo, protože kdo z nás si umí věrohodně představit, jací opravdu jsou. Nikdo. Takže je to jen další fikce.:D Ale zábavná!
Fanfiction samozřejmě existují jako hetero slash.
Het - hlavní postavy jsou heterosexuálně zaměřené a někdy v záplavě slashe je dobré to u povídky označit.:D
Slash je styl povídek, kdy se jedná o vztah dvou chlapců, mužů. Erotické scény nejsou nutné. Někteří se rádi vyhnou takovým scénám a tak ocení, pokud povídka skončí dřív než k něčemu dojde. Té pak říkáme preslash. U dvou žen v povídce hovoříme o femslashi.
Pokud se povídka zabývá tím, co bylo před canonem je to prequel. Naším prequelem by se dalo nazvat vše, co se stalo, než Justin vyrazil na Liberty Avenue a byl uloven Brianem. (před proniknutím/ po proniknutí).
Ne všichni autoři se vyžívají v dlouhých popisech a těm pak padne jako ulité drabble, které má mít jen 100 slov. Což si zkuste, není to lehké dát dohromady příběh z tak málo slov.
Jelikož autorova invence nemusí být bezmezná, pak se rád nechá inspirovat různými výzvami, nápady čtenářů nebo píše povídky na zadání. Takoví hledají challenge.
Když už víme, co asi tak můžeme čekat, tak se ještě musím podrobně podívat na různá označení samotných jednotlivých povídek, abychom náhodou nečetli něco, co jsme si opravdu nepřáli.
Velmi důležitý je rating - věkové omezení. Na anglických serverech najdete NC 17, což je jako našich 18+ / nevhodné pro děti. Jelikož nikdo nekontroluje, zda to tak je a kdo to čte a jelikož dnes píší i děvčata pod osmnáct takové věci, že… se s tím moc netrapte, ale poctivě označujte.:-)
Změny si ale můžete všimnout na LiveJournalu, kde přístup k takto označeným povídkám má jen ten, kdo ve svém profilu má celé datum narození (a samozřejmě je mu víc jak 18 let). Pozornost také věnujte označení PWP, což není nic jiného než porno bez příběhu a jde tedy jen o to kde, kdo a jak.
Před povídkou se můžete dočíst, co má autorka na srdci, jestli vás chce na něco upozornit nebo jen měla den pod psa a potřebovala se vypsat. To najdete pod A/N.
Pokud je vám sice 18, ale opravdu nemusíte číst všechno, tak si dejte třeba pozor na označení NC (non con) nebo rape, povídky se znásilněním nebývají pro každého.
Stejně tak označení BDSM znamená bondáž, disciplína, sadomasochismus a ani to se nemusí všem zamlouvat, ale na druhou stranu nutno říct, že to jde napsat takřka něžně a není třeba to rovnou zatratit. Ovšemže i naopak.
I do vašeho milovaného seriálu nebo pairingu se může vetřít OC (originál character) a to znamená, že si autor vymyslel originální charakter, který v seriálu nebyl. Pokud sám autor uvede OOC (out of character), můžete čekat, že se postavy nebudou chovat, tak jako jsme z canonu zvyklí. Pro nás to znamená romantického Briana, tichou a zádumčivou Debbii nebo Emmeta, který zadusí svůj neustále plápolající plamínek a bude neskonale nudný a vážný.
Ten kdo ještě seriál neshlédl celý, knihu nedočetl, a přesto si vybírá ke čtení fikci, ten by měl být upozorněn na spoilery. I když osobně s tím mám celkem problém. Píšu mnohdy nevinné narážky na canon a neuvědomím si, že tohle by mohlo tomu, kdo ještě neviděl trochu zkazit pointu nebo naopak by mu to nemuselo dojít.
Jistě je ještě dobré rozlišit, jestli jde o songfic - povídku inspirovanou třeba nějakou písní k seriálu, skupině nebo filmu se vážící (umím si představit dobrou povídku na Proud:) )
darkfic - temná, depresivní, syrová povídka, kde převládají pocity strachu a nepohodlí
fluff - je naopak přeslazená, romantická povídka
Ještě je tu jedna lahůdka, kterou vynašli příznivci slashe a tou je MPreg - mužské těhotenství.
Musím přiznat, že to mě jediné opravdu neláká.
Prošli jsme hlavním výběrem a pak už se pouze dozvíme, z jakého úhlu pohledu je příběh vyprávěn POV.
Takže označení Brian POV znamená, že nám příběh bude představovat Brian.
Nakonec je důležité zjistit, zda povídka bude pokračovat TBC (to be continue) nebo je WIP (work in progres) ve vývoji a tudíž nedopsaná.

Hodně štěstí při hledání té své, která vám správně sedne v pravou chvíli.

Snad už je teď pro vás výběr povídek jednodušší.


Vaše Justinka
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 luczaida | Web | 11. ledna 2012 v 17:26 | Reagovat

musím se přiznat, že i když jsem mezi vámi krátkou dobu, čtu tak dlouho, že znám všechny značky :-D a většinu jsem si tak nějak vydedukovala a ani jsem nepátrala co to znamená :-P

nutno podotknout, že moje první povídka by měla být označena asi 75% z nich :D

2 luczaida | Web | 11. ledna 2012 v 17:28 | Reagovat

sakriš, asi bych měla k té mé prvotině upozornit aspoň na spoilery :-x

každopádně tohle shrnutí bude užitečné pro hromadu lidí ;-)

3 Justinka | Web | 11. ledna 2012 v 17:59 | Reagovat

[1]: Tohle je vážně základ. :-P Mně třeba vrtalo v hlavě co je RIM a RAM :-D  O_O  :-x
Haha, čert vem spoilery, spíš pořádné varování by to chtělo 8-O  :-D

No nevím, ti co se dostanou až sem to nejspíš nepotřebují :-?

4 luczaida | Web | 11. ledna 2012 v 19:16 | Reagovat

Brian hned v prvním díle:"Now you know what rimming is." :-P :-D

Budu tam muset nějaké to upozornění asi hodit no...asi jsem na to zapomněla :-?

Ten návod je dobrý nápad a udělala jsi z toho takové povídání. :-)

5 Anne | 11. ledna 2012 v 19:43 | Reagovat

Že to není článek určený pro mě? Není, ale.. A mimochodem twincest je vždy vztah mezi dvojčaty, jestli tak někde označuje jiné příbuzenské vztahy (to je incest), tak je to matoucí. V preslashi obvykle není nic. Preslash je takové hledání, kde většinou ke konci, se objeví hlodavý červík "je snad pro mě víc než kamarád", ale k ničemu nedojde.

S těmi spoilery bych se u QAF netrápila. Spoilery by se měly objevovat u něčeho, co odkazuje na nový díl seriálu/knihy, který ještě nemuseli všichni vidět/číst. U starších věcí mi to přijde zbytečné (to by byly spoilery téměř u všeho). Čtenář snad je obeznámen s datumem vzniku, a když není u konce a čte, tak snad na vlastní nebezpečí. Ale zase je dobré oznámit dobu děje a to i pro zběhlé, pro orientaci.

6 Justinka | Web | 11. ledna 2012 v 21:01 | Reagovat

[4]: ááá, holky jedny šťouravé:DDD
dobře nemyslela jsem rim, ale ram a to by nějakým úplným pitomcům nemuselo dojít, že je to zkratka právě tohoto :D

Tak jo, z toho se nevyzuju co? :-D

[5]: Dobře, opravím a děkuji za upozornění. Je ti, jasné, že ani s jedním (preslash a twincest) nemám co do činění, takže jsem to sprostě opsala a jak je vidět, neměla jsem to dělat. ;-)

7 Anne | 11. ledna 2012 v 22:13 | Reagovat

[6]: S preslashem je mi to dokonale jasné :). A twincest v QAF to aby čert pohledal, co :-) Twincest je celkově méně zastoupený, dvojčat je holt málo... Moje první slash povídka byla twincest (ještě ji mám schovanou na památku :)).

8 luczaida | Web | 11. ledna 2012 v 22:54 | Reagovat

Já si všímám že je twincest hodně oblíbený v yaoi. Dost často na něj narážím :-D Asi špatně hledám nebo co, ale slash s twincestem jsem ještě neobjevila :-?

9 alice | 11. ledna 2012 v 23:04 | Reagovat

ke "sraženinám" - v QaF asi fakt nejsou ale v TLW je jich mraky... Sherri, Shanny, Sharmen... :-)

10 Anne | 12. ledna 2012 v 12:00 | Reagovat

[8]: Záleží na fandomu třeba v HP nebo Pán prstenů jsem něco četla.
A liší se hodně yaoi od slashe, teda krom toho, že je to 18+ a většinou na anime/mangu?

11 Rowene | 12. ledna 2012 v 13:04 | Reagovat

Mě jsou zkratky úplně putna. Víceméně čtu vše od určitých autorů, kteří mi připadají dobří.
Z jiného soudku. Jelikož jsem QaF maniak, tak jsem oslovila všechny televize, abych vypátrala pravdu o vysílání. Jediná, která odpověděla vysloveně ne záporně byla ČT, napsali, že vědí, že seriál je kvalitní, ale nemají vysílací práva a okénko na vysílání, ale že děkují za podnět. Tady bych viděla jiskřičku půlprocentní naděje, že to budou někdy dávat.:-) Ostatní TV mě! odkázali na svůj stávající super kvalitní program. :-!

12 Justinka | Web | 12. ledna 2012 v 14:24 | Reagovat

[7]: Heh, s preslashem je ti jasné, že něco takového nevydržím, že? :D A twincest? Jáj, Brian ještě u mě žádná dvojčata neměl.:D Ale nebojte, nechystám se na to... :-x

dívky, zacpěte si uši, promluví znalec!
ale takové to s Tomem a Billem (čert ví, jak se vlastně jmenují a Kattys to nečte, aby neměla osypky z mé neznalosti!) je přece taky slash, i když je to twincest, ne? :-?

[9]:NO právě! Jak to, že v QAF nejsou? Je to diskriminace nebo výraz obdivu k tomuto kvalitnímu dílu, že se nikdo ani neodváží? :-D  :-D  :-D

[11]: Tetelím se, jelikož jsem si tvou pochvalu vztáhla na sebe, i když to třeba být tak nemělo 8-)  :-P
WOW! Taková iniciativa? O_O
Ovšem ten závěr to zabil! :-!  :-!  O_O
Je legrace, jak každý "ví" něco jiného, já četla, že má ČT práva, i když jsem se tomu moc divila, tak alespoň už víme...
Díky, i když jsi nás nepotěšila. :-(

Mimochodem, manžel :-D mi včera navrhl docela zajímavé téma na sérii povídek, ale zatím jsem zjistila, že k tomu budu potřebovat asi tak roční přípravu a výzkum :-D s mými znalostmi, tak uvidím...

Děkuji za komentáře všem! :-) Jdu na třídní schůzku O_O  :-!  :-?  8-O  :-D

13 Anne | 12. ledna 2012 v 22:33 | Reagovat

Já jsem ještě neviděla sraženinu k páru, který se objevuje v kánonu, i když to asi není vysvětlení, co? Ale příjde mi to zvláštní, naopak jsou nejčastěji sraženiny u profláklých fanfiction párů.

14 Justinka | Web | 12. ledna 2012 v 22:50 | Reagovat

[13]: Cože? Tím chceš říct, že ti nejsou Brian a Justin dost známí a dobří na sraženinu? O_O  :-?
Nebudu si to brát osobně. Stejně je to většinou podivné a nikdy hned nevím, kdo se pod tím skrývá:-D  :-D  :-D

15 luczaida | Web | 13. ledna 2012 v 0:23 | Reagovat

stejně nechápu, k čemu ty sraženiny jsou 8-O  :-D Prostě píšu o Justinovi a Brianovi, tak to tam napíšu ne ?
Beztak ty sraženiny vytvářejí aby ti, co je znají, si honili triko, že je znají a ostatní si říkají what the fuck !?..protože jim hned nedocvakne co to jako má být :-D
A věřím, že kdyby v QAF nepojmenovali jejich dům Britin, tak se ta sraženina pro ně používá...pro dům hezké, ale pro ně..jako pro lidi ? :-! :-D

16 vestec | Web | 13. ledna 2012 v 6:07 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

17 Roedeer | Web | 13. ledna 2012 v 7:24 | Reagovat

[12]: Jake tema? Anebo klidne do emailu, jestli to tu nechces hlasat, dnes uz napisu!

18 Rowene | 13. ledna 2012 v 8:04 | Reagovat

[12]:Pochopilas to dobře.
S tou iniciativou to zase nebylo tak horké. Poslala jsem pár mailů a obdržela oficiální odpovědi. Nejhůř odpověděla TV Barrandov, ty asi vůbec nepochopili, na co se ptám, lépe řečeno, nepochopili, že jde o dotaz, o předmětu nemluvě. :-!

19 luczaida | Web | 13. ledna 2012 v 12:43 | Reagovat

[18]: no když na TV Barrandov dávají o půl osmé večer Šmouly a další pohádky, tak to taky o lecčem vypovídá :-D

20 Justinka | Web | 14. ledna 2012 v 8:28 | Reagovat

[15]: Přesně tak! Vlastně jsem ráda, že nemusím prznit v honbě za nějakým stádním smýšlením fandomu Justinovi a Brianovi jména. :-x  :-P

[16]: Milý věštče, dám si tu práci (ikdyž ty se tu jistě už nezjevíš) a místo milého  fuck off, ti napíšu, že bys tohle dělat neměl. Víš proč? Protože to je negativní reklama. Každý by se rád podíval, kdyby z tvého komentáře bylo poznat, že jsi článek četl, takhle to je sice pochvala, ale vypadá to na CTRL C+CTRL V a tím nikoho nenalákáš. Tak jo, snaha byla od příště zase píšu fuck off. :-D

[17]: Slibuješ? :-D V klidu, já teď taky nestíhám! To víš, ve škole je pololetí, musím se učit (s dcerou:D), ale napíšu ti to neboj. Lekla jsem se, jestli jsem to v minulém mailu trochu nepřehnala :-x

[18]: Stále se tetelím!
Tak ať jdou do háje :-P

[19]:Na šmouly mi nešahej, ty ještě jdou, jsou daleko větší zvěrstva v pohádkách. Ovšem ta hodina je opravdu libůstka. Grrr, jak se má člověk probojovat ke zprávám? :-D  :-D Ale co, stejně teď čtem s dětma Harryho, tak mám o zábavu postaráno 8-)

Potěšila jsem se s vámi a jdu něco dělat, i když se mi tůze nechce. 8-O  :-?  :-( Děkuji za komentáře. :-)

21 luczaida | Web | 14. ledna 2012 v 15:01 | Reagovat

tak pjomiň :-D ale ségra na ně čumí každý den a už je mi z toho... :-!

koukám, že tě taky navštívil "vestec" :D...zajímavé, že mi totéž napsal ke třem příspěvkům (i když jeden z nich byl rozcestník)...stala jsem se odbornicí v psaní rozcestníků asi ! :-D
Blog mám chvíli a už píšu články stejně dobře jako ty ? 8-O :-D
já nepíšu fuck off, já mačkám delete :-P
Taky ti moc děkuji za tvoje komentáře u mě :-)

22 Kattys | Web | 15. ledna 2012 v 19:45 | Reagovat

Budu muset ty zkratky nastudovat, tedy spíše oprášit, jak tak koukám, celkem mi to i jde. Twincest umím, to čtu. :))) Chachááá, kdopak je tady největší zvrhlík?!? ;-)
No dle mého skromného názoru je twincest slash... já tedy ovšem nejsem žádný znalec, orientuju se v tom pouze podle citu. :)
Ale nejenom Bill a Tom, taky jsem někde viděla cosi s dvojčaty Fredem a Georgem, ovšem nečetla, na to jsem neměla nervy. :)

23 Anne | 16. ledna 2012 v 18:40 | Reagovat

[13]: Špatně jsi mě pochopila. Brian a Justin jsou spolu i v seriálu, naopak se sraženinami se stkávám u párů, které se dávají jen v ff, v původním spolu nejsou.

24 Anne | 16. ledna 2012 v 18:48 | Reagovat

[22]: Jasně, že je twincest slah, pokud to nejsou dvojčata holka/kluk :) Fred s Georgem jsou nejlepší, na ty mi nešahej :D

25 Kattys | Web | 23. ledna 2012 v 17:02 | Reagovat

[24]: Já ti je neberu, neboj. :)))
Povídku jsem sice s nimi nečetla, jen jsem tak nakoukla, ale proč ne. :)

26 Kroupenka | 27. září 2012 v 15:53 | Reagovat

Tak to bylo naprosto vyčerpávající, ale kolikrát jsem si lámala hlavu, co ty písmenka na začátku povídek znamenají. Díky :-)

27 Al. | Web | 5. prosince 2013 v 20:46 | Reagovat

Opravdu fajn článek :) I když slashe čtu už dlouho, občas se v těch zkratkách a názvech ztrácím :D.
Ale třeba takové 18+, to jsou pro mě nejlepší povídky :D To člověk ví předem, že to nebude nuda :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Layout by Luczaida.blog.cz | Nastaven 2. 2. 2015